ROPICE |
|
|
| | | |
Obec Ropice leží v Pobeskydí v širokém údolí řeky Ropičanky mezi městy Třinec a Český Těšín. Typicky slezská rozptýlená zástavba je výrazněji koncentrována pouze kolem silnice I/11 s mezinárodní trasou E75 spojující Slovensko s Moravou přes Jablunkovský průsmyk. Poloha obce mezi městy Český Těšín na severu a Třincem na jihovýchodě se podílela na utváření jejího současného vzhledu a funkcí, i když původní ves Ropice vznikla o několik staletí dříve než Třinec, tedy v době, kdy se v místech dnešního Třince rozkládaly pastviny a neprostupný prales.
HISTORIE OBCE
Ropice patří k nejstarším obcím na Těšínsku. Ves vznikla asi ve 12. nebo 13. století. První dochovanou historickou zmínku o vsi najdeme v soupisu desátků vratislavského biskupa z roku 1305. K významu obce přispěla i její výhodná poloha na silnici vedoucí z Těšína do Jablunkova a dále do Uher. V roce 1804 bylo v obci 101 domů, ve kterých žilo 732 obyvatel. Dále zde byly filiální kostel, statek, zámek se zámeckou hudbou, 2 hospody, 3 mlýny, vodní pila, kamenolomy a cihelna.
Poloha obce byla příznivá pro zemědělství, ve středověku Ropice představovala poměrně rozsáhlou selskou obec. Nejvíce se pěstovalo žito, ječmen a oves. V roce 1893 byl v Ropici založen evangelický hřbitov, do té doby byli pochováváni zesnulí dané víry v Neborech.
Roku 1687 byla založena první farní škola, roku 1810 byla postavena nová zděná školní budova. V roce 1905 byly v důsledku potřeby zvýšení kapacity postavena nová školní budova, v roce 1923 - otevřena česká obecná škola.
V padesátých letech 19. století se v obci těžila železná ruda pro potřeby blízkých železáren. Od roku 1871 vede Ropicí Košicko-bohumínská dráha a od roku 1886 železnice spojující Těšín s Frýdkem.
V roce 1980 byla Ropice přičleněna k Třinci. V roce 2000 se Ropice stala samostatnou obcí.
PAMÁTKY, KULTURA A SPORT
Již v 15. století stála ve vsi tvrz, která byla počátkem 18. století přestavěna na barokní zámek, později přestavěný klasicistně a doplněný zámeckým parkem. Soubor architektonických památek doplňuje empírový farní kostel Zvěstování Panny Marie z roku 1806 s ohradní zdí, branou, řadou dekorativních prvků a dvěma barokními hrobkami.
RELAXACE A SPORT
Obcí prochází cyklostezka a jsou připravovány agrostezky jako rozšíření současných aktivit jezdeckých oddílů na území obce. Nejvýraznějším lákadlem je moderní golfové hřiště (Beskydská golfová), které plně slouží nejenom členům, ale i ostatním zájemcům o tento druh sportu ze širokého okolí, a to plně od roku 2004.
DOSTUPNOST
Vzdálenost vzdušnou čarou 19 km V směrem od okresního města Frýdek-Místek.
- Vlakem: obcí vede hlavní železniční trať Bohumín - Jablunkov - Žilina a regionální trať z Frýdku-Místku do Těšína a obě mají v obci zastávku.
- Autobusem: autobusové spojení s Třincem, Jablunkovem, Ostravou, Frýdkem-Místkem.
- Autem: silnice I/11 s mezinárodní trasou E75 spojující Slovensko s Moravou.
|
|
|